فوتبالیست ها هم برای خودشان عالمی دارند. شاید عجیب ترین "شکل و شمایل ها" مربوط به فوتبالیست‌ها باشد.
کافی است برای دیدن قیافه های عجیب و غریب سری به جعبه جادویی بزنید و لیگ های مختلف اروپایی را بنگرید آن وقت است که با انواع و اقسام موها و مدها آشنا می‌شوید.
البته نیاز به پیمودن راه دوری نیست. در همین لیگ برتر خودمان هم هرچند اندک، اما به هر حال چنین قیافه هایی قابل مشاهده است. هرچند با وجود منشور اخلاقی از تعدد این قیافه ها کاسته شده است.
البته تعداد فوتبالیست های خوش تیپ هم کم نیست.
ناگفته پیداست خوشتیپی را از زاویه های مختلفی می‌توان نگریست.
در این مطلب سعی کرده ایم از دید عموم فوتبال دوستان 15 نفر از خوش تیپ ترین فوتبالیست های ایرانی را معرفی کنیم.
با عرض پوزش از سایر فوتبالیستهای خوش تیپ که نامشان در این لیست گنجانده نشده است.


1-فرهاد مجیدی:
او یکی از خوش تیپ ترین بازیکنان چند سال اخیر ایران است. هرچند که می‌گویند بینی اش را عمل کرده اما به هر حال دلیلی نمی‌شود که او را یکی از سه فوتبالیست خوش تیپ ایران ننامیم.


2-علیرضا نیکبخت واحدی:
می گویند خوش تیپ ترین بازیکن حال حاضر فوتبال ایران است که البته حاشیه های زیادی دارد و به خاطر همین حاشیه ها یک نیم فصل را از حضور در لیگ برتر منع شد. 


3-فریدون زندی:

در تیم کایزرسلاترن که بود به عنوان مانکن هم فعالیت می کرد. به نظر شما این مساله نمی‌تواند دلیلی باشد بر خوشتیپی و خوش پوشی فریدون زندی؟


5-4- جواد نکونام و مسعود شجاعی:
به هرحال حضور در یکی از معتبرترین لیگ های فوتبال جهان باعث می شود تا جواد نکونام و مسعود شجاعی تحت تاثیر خوش پوش ها ی اروپایی و آمریکایی بیشتر از گذشته به تیپ خود برسند.


6-خسرو حیدری:
پسر خوب استقلال بدون حاشیه کار خودش را انجام می دهد و کاری به کار کسی ندارد. خسرو حیدری بازیکن خوش قیافه ای است که اگر اهلش بود می‌توانست حتی منشوری هم باشد!


7-علی کریمی:
شاید از لحاظ ظاهر،چهره آنچنانی نداشته باشد اما ثروت هنگفت جادوگر باعث شده تا لباس های آراسته ای بپوشد و البته به زحمت در لیست خوش تیپ ها قرار گیرد. 


8-جواد کاظمیان:

او هم خوش لباس است به خصوص حالا که چند سالی است در لیگ امارات با یکی دو بازیکن اروپایی و آمریکایی هم بازی شده.


9-امیر شاپورزاده:
او نیز مانند فریدون زندی دورگه است و برگشت خورده از بوندسلیگا، شاپورزاده به واسطه سالها حضور در آلمان در ایران بازیکنی خوش تیپ دیده می‌شود.


11-10- میثاق معمارزاده و علیرضا حقیقی:
هردو دروازه بان پرسپولیس جزو خوش تیپ های این تیم به حساب می آیند.به هرحال هرچه که باشد الگوی آنان احمدرضا عابدزاده است،بچه آبادان!.


12-فرشید طالبی:
مدافع بلند قامت ذوب آهن که از با اخلاق ترین فوتبالیست های ایران است در عین سادگی بسیار خوش پوش است.


13-امیر حسین صادقی:
مدافع استقلال هم در دسته خوشتیپ های فوتبال ایران قرار می‌گیرد با همان خصوصیات ظاهری فرشید طالبی.


14-هادی عقیلی:
خصوصیات ظاهری عقیلی با آن موهای منحصربفرد خودش، چهره و تیپی جذاب از این بازیکن ساخته است.


15- حسین کاظمی:
دو سه سال پیش سولاریوم انجام داد. او بسیار به تیپ خود می‌رسدو مانند علی کریمی به زحمت در این لیست قرار می‌گیرد.

 
می دانید ورزش به سلامت قلب بیماران پرفشار خونی کمک بسیاری می کند؟ بیماران پرفشار خونی چه ورزش هایی باید انجام دهند؟ 

فشار خون

پرفشار خونی یا فشار خون بالا عبارتند از افزایش مزمن فشار خون تا مقادیر بیش از 140 روی 90 میلی متر جیوه .
ورزش - فشار خون

پرفشار خونی با گسترش بیماری قلبی – افزایش سختی آترواسکلروز و سکته مغزی ونارسایی احتقانی قلب وهایپرتروفی بطن چپ ارتباط دارد.پرفشارخونی آثار زیانباری بر قلب ومغز دارد .قلب باید سخت تر کار کند تا خون را به سراسر بدن بفرستد این وضعیت اکسیژن مورد نیاز قلب را افزایش می دهد وممکن است سبب آسیب عروق خونی کرونری شود.اگر بیماری آترواسکلروز وجود داشته باشد احتمال جریان خون ناکافی افزایش خواهد یافت وعارضه آنژین وانفارکتوس قلبی رخ می دهد.

پرفشار خونی همچنین می تواند تا حدی افزایش یابد وخطر آسیب به عروق خونی کوچک را افزایش دهد یا موجب تشکیل لخته های خونی شود و اگر این وضعیت در مغز رخ دهد ممکن است به سکته مغزی منجر شود. در صورتی که فشار خون بالا کنترل نشود به رگ های خونی آسیب می رساند و می تواند منجر به بروز حمله قلبی،  سکته، ناراحتی های قلبی و کلیوی شود.

هر انسانی فشار خون دارد و باید داشته باشد. بدون این فشار خون نمی تواند در سراسر بدن به گردش درآید.

بدون گردش خون اعضای حیاتی نمی توانند به اکسیژن و مواد مغذی برای انجام وظایفشان دست پیدا کنند. فشار خون شما می تواند دقیقه به دقیقه تغییر کند و تحت تاثیر فاکتورهای بسیاری از جمله میزان فعالیت، رژیم غذایی،  احساسات و دما قرار دارد. لازم به یادآوری است که چندین فاکتور وجود دارد که می تواند در میزان فشار خون تاثیر گذاشته و فرد را در معرض عواقب خطرناک ناشی از افزایش فشار خون قرار دهد.

مهمترین این فاکتورها که البته قابل کنترل هم هستند عبارت از چاقی، مصرف بیش از حد نمک، مصرف الکل، فقدان ورزش و تحرک بدنی و استرس است همچنین، زندگی که فاقد تحرک بدنی باشد، فرصت های چاقی را فراهم کرده و احتمال افزایش فشار خون را بیشتر می کند.

با این حال برخی از فاکتورها نیز وجود دارند که در افزایش فشار خون موثر هستند، اما قابل کنترل نیستنداین فاکتورها شامل نژاد،  وراثت و سن هستند. بررسی ها نشان می دهد که احتمال ابتلا به فشار خون بالا در آمریکایی های آفریقایی الاصل به مراتب بیشتر از سفید پوستان است و این نژاد زودتر و شدیدتر به این بیماری مبتلا می شوند.

بهترین ورزش پیاده‌روی نسبتاً تند است. ابتدا با 2 تا 3 دقیقه شروع كرده و سپس روزانه یك تا دو دقیقه به مدّت آن اضافه كنید تا به 30 تا 45 دقیقه در روز برسد. شدت ورزش باید به حدی باشد كه دچار احساس تنگی نفس، خستگی شدید و یا درد سینه و سرگیجه نشوند

 

احتمال انتقال این مشکل از نسلی به نسل دیگر و بین افراد خانواده به دلیل عامل وراثت نیز وجود دارد.

به علاوه با بالا رفتن سن به طور طبیعی احتمال افزایش فشار خون بیشتر می شود. در اغلب افراد از سن 35  سال به بالا احتمال ابتلا به فشار خون وجود دارد.

در مردان بیشتر بین 35  تا 50  سالگی بروز می کند و در زنان اغلب پس از سن یائسگی فشار خون افزایش می یابد .

ورزش و پرفشار خونی

ورزشهای گوناگون، به ویژة ورزشهائی كه ملایم و روی برنامه منظم باشند از بروز بیماریها جلوگیری كرده و نقش پیشگیری را بر عهده دارند، بلكه قادرند در بسیاری از بیماریها مؤثر واقع شده و یك رل درمانی را از نظر علم پزشكی برعهده بگیرند.
ورزش - فشار خون

درمان فشار خون بالا

با انجام ورزشهای معمولی همراه با رژیم غذائی و استراحت مناسب طی یكسال می‌توان فشار خون ماكزیمم را از 17 به حدود 14 رسانید.

به وضوح روشن است كه ورزشكاران معمولاً دچار عوارض فشار خون نمی‌شوند. ورزش حتی در سنین 60 ـ 80 سالگی می‌تواند در متعادل نگهداشتن فشار خون سهیم باشد. زیرا در اثر ورزش، عروقی كه در سطح بدن جریان دارند، انبساط یافته و در نتیجه جریان خون افزایش می‌یابد و فشار خون سقوط می‌كند. اصولاً افزایش فشار خون در كسانی كه فعالیت بدنی كمتر دارند، بیشتر مشاهده می‌شوند.

بیمارانی كه فشار خون دارند باید به این نكات توجه كنند:

1. ورزشهائی چون پیاده‌روی و كوهنوردی به خوبی قادرند فشار خونهای نامتعادل را درمان كنند.

2. ورزشهائی مثل: وزنه‌برداری، هل دادن وسیلة سنگین، حمل بار سنگین، كوبیدن میخ به دیوار و... اینگونه فعالیتها، باعث افزایش فشار خون می‌شوند.

3. فعالیت ورزشی منظم و مناسب و روزانه و یا حداقل 3 بار در هفته و هربار به مدت 30 الی 45 دقیقه در طی 10 هفته باعث كاهشی به میزان 15 تا 25 میلی‌متر جیوه فشار خون می‌شود

بیماران باید توجه داشته باشند كه افزایش وزن، بالا بودن چربیهای خون و استعمال دخانیات از عوامل مستعد كننده و خطرساز بیماریهای قلبی وفشار خون هستند. لذا توصیه می‌شود وزن خود را متعادل نگه داشته و از چاق شدن و از استعمال دخانیات بپرهیزند.

به وضوح روشن است كه ورزشكاران معمولاً دچار عوارض فشار خون نمی‌شوند. ورزش حتی در سنین 60 ـ 80 سالگی می‌تواند در متعادل نگهداشتن فشار خون سهیم باشد

بهترین ورزش پیاده‌روی نسبتاً تند است. ابتدا با 2 تا 3 دقیقه شروع كرده و سپس روزانه یك تا دو دقیقه به مدّت آن اضافه كنید تا به 30 تا 45 دقیقه در روز برسد. شدت ورزش باید به حدی باشد كه دچار احساس تنگی نفس، خستگی شدید و یا درد سینه و سرگیجه نشوند و در صورت بروز هر یك از حالات فوق بلافاصله ورزش را متوقف كرده و ورزش در آب و هوای گرم و مرطوب بپرهیزند

از انجام فعالیت بدنی و ورزشهائی كه زور زدن زیاد لازم دارد و حركت چندانی صورت نمی‌گیرد،‌ مثل: وزنه‌برداری، هل دادن ماشین، شنا رفتن، دمبل زدن و... جداً پرهیز كنند

در صورت بروز سرگیجه، درد سینه و یا تنگی نفس شدید، حین و بعد از ورزش بلافاصله به پزشك مراجعه كنند.

از خوردن غذاهای سنگین و چرب، قهوه و كاكائو بپرهیزند.

از شركت در ورزشهای مسابقه‌ای كه فشار روحی و فیزیكی زیادی دارند اكیداً خودداری كنند .


بدنسازي

باورهاي غلط درمورد ورزش بدنسازي

 

هر کجا که نگاه کنيد، با منابع مختلف اطلاعاتي درمورد متدها و روش هاي بدنسازي و فيتنس روبه رو مي شويد. طبقه بندي اين متدها به عنوان قانون هايي براي فيتنس، کاري بس چالش انگيز است، اما براي رسيدن به هدفتان، بايد اين روش ها را امتحان کنيد. در اينجا، 9 مورد از اين روش ها و باورها را بررسي مي کنيم که تا به حال برايتان ناشناخته بوده اند. هرچه زودتر حقايق را درمورد ورزش بفهميد،  زودتر به نتيجه ي دلخواهتان خواهيد رسيد. 

 

 باور 1:  هرچه زمان بيشتري در باشگاه بگذرانيد، نتيجه ي بهتري خواهيد گرفت    

 واقعيت: اگر فکر مي کنيد با تبديل باشگاه به خانه ي دومتان نتيجه ي بهتري خواهيد گرفت، کاملاً در اشتباهيد. تمرينات بيش از حد رشد ماهيچه ها را متوقف مي کند و به جاي اينکه بدن شروع به دوباره سازي بافت هاي ماهيچه اي کند، آن ها را از بين ميبرد. به ياد داشته باشيد که بايد تلاش کنيد تا زيرکانه تر ورزش کنيد، نه سخت تر. زماني را که در باشگاه مي گذرانيد، خوب تلاش کنيد. اما بعد به ماهيچه هايتان فرصت استراحت کردن دهيد تا بزرگتر و قوي تر شوند. اگر تمريناتتان بيش از يک ساعت طول مي کشد، شايد بين سِت ها زمانتان را بيهوده تلف مي کنيد و يا اينکه خيلي پرتلاش ورزش نمي کنيد.

 باور 2:  اگر مي خواهيد قوي باشيد، بايد جثه تان بزرگ باشد    

واقعيت:  قدرت و جثه، هيچ ارتباطي با هم ندارند. تمرين هاي قدرتي شامل تمريناتي مي شود که هيچ کدام باعث بزرگ کردن جثه نمي شود. حتي اگر به بسياري از متخصصين و مردان قدرتمند جهان مثل بروس لي و جکي چان هم نگاه کنيد، خواهيد ديد که با داشتن جثه اي بسيار کوچک، اما مردان بسيار قدرتمندي بودند. هيکل کوچک اين افراد سرعت عملشان را بالا مي برد. به همين دليل چنين متدهاي تمريني بسيار بهتر مي باشد. اما بعضي افراد هدفشان اين است که تا مي توانند جثه شان را بزرگ کنند، اما هميشه به ياد داشته باشيد که جثه بزرگ برايتان قدرت نمي آورد.  

 باور 3:  براي گرفتن بهترين نتيجه، بايد حتماً از جديدترين تجهيزات استفاده کنيد  

واقعيت:  انواع مختلفي تجهيزات ورزشي در فروشگاه ها يافت مي شود، و اين مسئله معمولاً انتخاب را دشوار مي کند. صادقانه بگويم، بهترين انتخاب هميشه انتخاب يک جفت دمبل ساده است. زماني که با دمبل تمرين مي کنيد، حتي تا عمق ماهيچه هايتان نيز کار ميکند. همچنين تمرينات متفاوت و متنوعي را مي توانيد با استفاده از دمبل انجام دهيد. اين وسيله قيمت ارزاني هم دارد و مرقوم به صرفه است. از اينرو اگر در باشگاهي عضو نيستيد، با اينوسيله مي توانيد بهترين و نتيجه بخش ترين تمرينات را در خانه خودتان انجام دهيد.   

 باور 4:  با انجام تمرينات قلبي عروقي، ماهيچه سازي نخواهيد کرد

 واقعيت: درست است که اين نوع ورزش ها ماهيچه سازي را کمي دشوارتر ميسازد، اما آن را غير ممکن نمي کند. به خاطر داشته باشيد: از آنجا که براي سوزاندن چربي هاي بيشتر ورزشهاي کارديو را انجام مي دهيد، بايد فکر جبران اين کالري هاي از دست رفته را هم بکنيد. اين به اين معني است که مصرف کالري هاي لازم براي ماهيچه سازي را فراموش نکنيد. بهتر است ورزش هاي کارديو را کوتاه تر اما سرعتي تر انجام دهيد، تا طولاني و استقامتي. اين کار به قدرتي تر شدن تمريناتتان کمک ميکند.   

بدنسازي

باور 5:  فقط با انجام ورزشهاي مخصوص شکم عضلات شکمتان را مي سازيد 

واقعيت:  تا به حال با فردي روبه رو شده ايد که براي شش تکه کردن شکم خود گوشه اي ايستاده و هزاران مرتبه حرکت بشين-پاشو انجام دهد؟ با اينکه ممکن است به ظاهر خوب عضله سازي کند، اما نخواهد توانست لايه اي را که دور عضلاتش را گرفته است از بين ببرد. براي مشاهده ي اين گروه از عضلات، بايد درصد کلي چربي بدنتن را کاهش دهيد که با انجام حرکات و تمرينات قلبي عروقي و تغذيه مناسب انجام ميگيرد.   

 باور 6:  تا آخرين حد توان بايد روي يک ماهيچه کار کرد

 واقعيت:  اگر سعي بر اين داريد که در طي هر تمرين، تا آخرين حد از بدنتان کار بکشيد، بدانيد که راه درستي نيست چون ممکن است باعث تمرين بيش از حد شود. بايد سعي کنيد تا مي توانيد تمرينات خود را در حد متوسط اما صحيح انجام دهيد. ميتوانيد در بعضي از روزها را پرکارتر و بعضي روزها را ملايم تر ورزش کنيد تا بدنتان بتواند نيرويي تازه بيابد. البته نبايد روزهايي که تمرينات ساده و ملايم داريد را بيهوده بگذرانيد. ميتوانيد در اين روزها روي جنبه هاي ديگر تمريناتتان تمرکز کنيد، 

باور 7:  ماهيچه به چربي تبديل مي شود

واقعيت:  همانطور که امکان ندارد چربي به عضله تبديل شود، ماهيچه هم هيچوقت به چربي تبديل نمي شود. ساختن عضله و آب شدن چربي ها در بدن، دو عمل کاملاً متفاوت هستند، و ه ردو اين مراحل مي توانند در يک زمان انجام گيرند، هرچند که خيلي نادر است. در بيشتر مواقع بهتر است که فقط روي يک هدف تمرکز کنيد. دليل اين کار اين است که وقتي مي خواهيد عضله سازي کنيد، بايد بيش از مقداري که مي سوزانيد، کالري مصرف کنيد. اما براي سوزاندن چربي بايد بيش از ميزان مصرفتان، کالري بسوزانيد.

باور 8:  اگر کسي هيکل خوبي دارد، حتماً حرفهايش نيز کاملاً صحيح است 

واقعيت:  گرچه گاهي اوقات قبول حرفهاي يکي از هم باشگاهي هايتان فقط چون هيکل خودش عالي استبه نظرتان کار درستي مي آيد، اما عجله نکنيد. قبل از هر چيز در مورد حرفهاي او تحقيق کنيد چون بعضي افراد ذاتاً به خاطر ژن خوبي که دارند خوش هيکل هستند، و هيکلشان هيچ ربطي به نوع و چگونگي تمرينات آنها ندارد. علاوه بر آن، هر انسان با ديگري متفاوت است. تمريناتي که براي يک نفر جواب ميدهد ممکن است براي ديگري نتيجه بخش نباشد. نيمي از کار شما اين است که ابتدا تشخيص دهيد که براي بدنتان چه تمريناتي مفيد است. پس به حرف همه اطمينان نکنيد، و روي حرف ها اوئل تحقيق کرده و بعد قبولشان کنيد.

باور 9:  اگر پدر و مادرتان اضافه وزن دارند، شما هم همينطور خواهيد بود.

واقعيت:  درست است که چاقي تاحد زيادي ژنتيکي است، اما راه هاي زيادي وجود دارد تا بتوانيد اين احتمال را در خود کاهش دهيد. يکي از عوامل مهم براي اضافه کردن وزن، عوامل محيطي مثل پرخوري، جانشين شدن تکنولوژي به جاي کارهاي دستي و ورزش نکردن است. به جاي اينکه بعد از اتمام کار روي کاناپه دراز بکشيد و چيپس بخوريد، به باشگاه برويد. اين کار انرژي زيادي به شما خواهد داد و همچنين به شما کمک خواهد کرد که اين عوامل ژنتيکي بد را از خود دور کرده و چاق نشويد. 

خوش هيکل بمانيد؛اينها فقط چند مورد از عقايد و باورهايي بود که حول و حوش بدنسازي و فيتنس وجود دارد. افراد بسياري گول اين باورها را مي خورند و بر طبق اين باورها کار مي کنند. به جاي اينکه شما هم قرباني اين باورها شويد، سعي کنيد که با دقت و نقادانه درمورد آنها فکر کنيد و قبل از اقدام به انجام کاري، همه چيز را خوب سبک و سنگين کنيد تا واقعين را دريابيد. ممکن است به ظاهر کار دشواري بيايد، اما ارزشش را دارد.


ضرورت ورزش برای كودكان

 ورزش و داشتن تحرک به عنوان یکی از اولین اصول داشتن سلامت جسمانی شناخته شده است. ممکن است این نکته بدیهی به نظر برسد اما بدون شک بسیاری نمی دانند که فعالیت ورزشی حتی برای کودکان ضرورت دارد.


ورزش کودکان

بیشتر والدین فکر می کنند کودکی که به قول خودشان از صبح تا شب مشغول بازی است، به ورزش کردن نیازی ندارد در صورتی که جست و خیز و فعالیت زیاد از مشخصه های دوران کودکی است و با افزایش سن کودک تحرک کمتری خواهد داشت.

 اگر کودکان به طور منظم به ورزش نپردازند، عادت به این کار پیدا نخواهند کرد و هرچه بزرگ تر می شوند به نشستن پای تلویزیون یا انجام بازی های رایانه ای عادت می کنند.

ورزش یکی از مهمترین بخشهای زندگی و یکی از اصلی ترین روشهای حفظ سلامتی درتمام سنین به شمار میرود. بیشتر افرادی که از دوران کودکی به فعالیت و ورزش عادت می کنند، در سنین بزرگسالی نیز، علی رغم مشغله و نوع کار خود، زمانی را به ورزش اختصاص خواهند داد.

بنابراین اطلاع رسانی و آگاهی دادن به والدین درباره مزایای ورزش در دوران کودکی به فرهنگ سازی در این امر کمک می کند و به داشتن نسلی شاداب و سالم منجر می شود.

اهمیت پرداختن به بازیهای ورزشی برای کودکان

. آمادگی جسمانی را افزایش دهد -

. کسب مهارت و موفقیت اعتماد به نفس شخص را افزایش میدهد-

. به کودکان می آموزد که چگونه محرکهای آنی را در خود کنترل کنند - که این توانایی نه تنها در ورزش که در مناسبات اجنماعی نیز مفید خواهد بود.

به یافتن دوستان تازه کمک میکند.-

. در کشف علایق و شیوه صحیح زندگی به کودک کمک میکند-  

. به کودک می آموزد که قوانین را رعایت کرده و منصفانه عمل کند-  

کنار آمدن با پیروزی و شکست را به او می آموزد.-  

توصیه ما این است که کودکان قبل از ورزش 2 لیوان آب بنوشند و هر 20 دقیقه پس از ورزش یک لیوان آب بنوشند، قبل از فعالیت ورزشی وعده غذایی سنگین نخورند و اگر ورزشی مثل فوتبال قرار است 60 تا 90 دقیقه طول بکشد حتما یک وعده غذایی حاوی کربوهیدرات میل کنند

تعیین نوع ورزش

سوال بسیاری از والدینی که کودکان خود را به انجام ورزش تشویق می کنند این است که از چه سنی باید کودکان را به سمت یک ورزش خاص سوق داد.

بهتر است تا 6 یا 7 سالگی کودکان را به انجام هر ورزشی که دوست دارند، تشویق کنیم. پس از این سن کم کم ورزش آن ها را برنامه ریزی کنیم و براساس استعداد، علاقه و توانایی آن ها اجازه دهیم در رشته ورزشی مورد علاقه خود فعالیت کنند. پس از سن 16 یا 17 سالگی هم نوجوان می تواند به صورت اختصاصی روی یک ورزش خاص متمرکز شود و به صورت تخصصی ورزش کند.

بنابراین تا قبل از 7 سالگی مجبور کردن کودک به یک ورزش خاص مثل فوتبال یا ژیمناستیک کار صحیحی نیست و بهتر است که او به هر ورزشی که علاقه مند است بپردازد و خودش در این باره تصمیم بگیرد.از سوی دیگر بحث تغذیه در ورزش بسیار مرتبط به هم است.

ورزش کودکان

توصیه ما این است که کودکان قبل از ورزش 2 لیوان آب بنوشند و هر 20 دقیقه پس از ورزش یک لیوان آب بنوشند، قبل از فعالیت ورزشی وعده غذایی سنگین نخورند و اگر ورزشی مثل فوتبال قرار است 60 تا 90 دقیقه طول بکشد حتما یک وعده غذایی حاوی کربوهیدرات میل کنند.کودکان باید پس از فعالیت ورزشی مواد حاوی کربوهیدرات مصرف کنند تا بتوانند گلیکوژنی را که توسط فعالیت ورزشی از دست رفته است جایگزین کنند. بهتر است این مواد 2 ساعت پس از فعالیت ورزشی مصرف شود. امروزه آسیب تاندون و لیگمان ها بسیار شایع است ,این امر به علت نداشتن تحرک جسمانی کافی و ورزش نکردن است. در گذشته کودکان لی لی و گرگم به هوا بازی می کردند, اما کودکان امروزی پای تلویزیون می نشینند و یا بازی های رایانه ای انجام می دهند. این بی تحرکی باعث ضعف مفاصل شده و در نهایت باعث صدمه دیدن تاندون و لیگمان می شود.به این دلیل است که هر قدر فرد در کودکی ورزش کند در آینده سلامت مفصلی بهتری خواهد داشت و در واقع فرد از دردهای مفصلی در دوران بزرگسالی پیشگیری می کند.

بنابراین توصیه اکید ما به والدین این است که علاوه بر این که کودکان را به انجام ورزش تشویق می کنند، خودشان به ورزش رو بیاورند و الگوی مناسبی در اختیار فرزندان خود قرار دهند.

10 نکته برای پیشگیری از آسیب ورزشی

پیشگیری از آسیب‌های ورزشی در کودکان به علت رشد جسمی‌شان اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.در هنگام ورزش کودکان باید به این 10 نکته اساسی توجه ویژه کرد:

1. بدن‌سازی مناسب برای ورزش

2. اجتناب از تمرین بیش از حد

3. محیط مناسب برای رقابت

4 .بهبود كامل آسیب قبلی

5 .نظارت مناسب و دقیق طی تمرین

6 .تغییر قوانین در شرایطی كه تكنیك‌ها یا تاكتیك‌ها بر خطر آسیب‌دیدگی می‌افزایند

7 .آموزش بیومكانیك صحیح حركات در ورزش مورد نظر

8 .استفاده از ابزار و وسایل مناسب

9 .ارزیابی جسمانی كامل قبل از شركت در فعالیت

10. همسان‌سازی مناسب رقابت‌كنندگان